1. Na barvě záleží
- Nepodceňujte kvalitní přípravu! Ať už natíráte dřevo nebo kov, nejprve ho důkladně zbavte starého nátěru, očistěte, případně odmastěte. Jedině tak bude výsledek perfektní.
- Chcete prodloužit životnost nátěru? Nezapomeňte na základový nátěr! Platí to u dřeva i u kovu. Nebo použijte tzv. jednošichtovku – jednovrstvou barvu (2v1 a 3v1), která spojuje vlastnosti základního nátěru a současně vrchní barvy.
- Tónované lazury nepropouští tolik UV záření jako bezbarvé. Pokud chcete dát svému zahradnímu nábytku kvalitnější ochranu, sáhněte po tónované lazuře.
- Chcete jen zdůraznit strukturu dřeva? Vybírejte mezi mořidlem a bezbarvým lakem.
2. Myslete prakticky
- Koupili jste si barvu na dřevo, ale výsledek se nepodobá barvě na plechovce? Aby se to už neopakovalo, natřete vždy nejprve vzorek. Výsledný odstín dřeva ovlivňuje nejen původní zbarvení dřeva, ale taky jeho tvrdost, struktura a samozřejmě počet nátěrů.
- Líbí se vám světlé nátěry? Myslete na to, že čím světlejší odstín zvolíte, tím častěji ho budete obnovovat.
- Pokud natíráte syntetickými barvami, počítejte s dobou schnutí osm až dvanáct hodin. U vodou ředitelných budete na výsledek čekat kratší dobu (dvě až čtyři hodiny).
- Vodorovným povrchům jako stolům nebo venkovním podlahám věnujte větší pozornost. Na sluníčku totiž vyblednou rychleji než svislé.
3. Nepodceňujte počasí
- Nenatírejte na prudkém slunci. Pojivo se při vysokých teplotách vypaří rychleji, než se stihne vsáknout a pigment tak dřevo neochrání, protože zůstane na povrchu.
- Vlhko taky může narušit výsledek vaší práce – hrozí při něm změna výsledného odstínu, skvrny i nekvalitní přilnutí barvy.
- Ideální teplota pro venkovní natírání je 10 až 25 °C a vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 %.
- I vítr může při natírání napáchat neplechu. Rozvířený prach a další malé částečky se snadno dostanou na nátěr a výsledek už nebude perfektní.