Natírání od A po Z: 2. část

Dům barev26.11.2018

Přinášíme další díl abecedy natírání. Pojďte zjistit další zajímavosti a tipy, které se vám budou hodit.

CH: Chyby děláme každý a i zkušený mistr lakýrník se sem tam „utne“. Nejčastějšími chybami při natírání je uspěchání dalšího nátěru, podcenění přípravy podkladu, špatně zvolená barva vzhledem k materiálu nebo nepoužití antikorozní barvy, kde je třeba. Teď už o chybách víte, tak se jim snažte vyvarovat. J
Izoprim je speciální nátěr s izolačními schopnostmi. Díky němu se vyhnete nevzhledným skvrnám od vody i kouře na vnitřních stěnách i fasádě. Zastaví totiž pronikání skvrn a vytvoří základní vrstvu pro další nátěr.

J: Jednošichtovky je označení pro jednovrstvé barvy, které mají složení, díky kterému nepotřebujete základovou barvu. Od toho také pochází jejich další označení – samozákladující. Nátěr vždy provádějte dvakrát, jedině tak vytvoří silnou souvislou vrstvu.
thom-masat-714289-unsplash.jpg

K: Krycí barvy se používají na dřevo i kov, pokud chcete sjednotit barevnost povrchu. U dřeva přichází na řadu i v případě, pokud chcete schovat jeho přirozenou strukturu. Aby byl výsledek precizní, aplikujte krycí barvu až po napouštědle a základní barvě. Existují i speciální barvy 2v1, kterým se říká „jednošichtovky“, jak název napovídá, kombinují všechny uvedené kroky.

L: Lazura na dřevo stojí na pomezí mezi průhlednými a krycími nátěry. S pomocí lazury si můžete vyhrát s výsledným odstínem nátěru. Můžete je různě vrstvit a měnit tak výsledný odstín. Lazurováním čistého dřeva ho ochráníte před povětrnostními vlivy. Jejich výhodou je, že jsou pružné, proto nepraskají.  Většina lazur povrch dřeva uzavře, ale v nabídce najdete i takové, které dřevu umožní dýchat. Rozlišujeme dva druhy lazur – tenkovrstvé, které zachovávají strukturu dřeva a silnovrstvé, které jeho strukturu překryjí.
pexels-photo-1571173.jpeg

M: Maskovací páska vám pomůže vykouzlit dokonalý výsledek bez zbytečných přetáhnutí. Vhodně nalepená páska vám ušetří spoustu času při úklidu po malování, nepropustí totiž ani kapku.

N: Napouštědlo je jeden z druhů impregnačního nátěru určených pro dřevo. Proniká do hloubky a poskytuje dřevu ochranu proti povětrnostním vlivům i houbám. Napouštědlo zpevní povrch a sníží jeho savost.

O: Oleje slouží jako hloubková penetrace dřeva a zároveň zachovávají jeho přirozený vzhled. Zabraňují pronikání vlhkosti do dřeva, jeho šednutí i praskání.

Máte s natíráním zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku.
 
 
Zpět