Natírání od A po Z: 1. část

Dům barev29.10.2018

Natírání může být někdy věda. Abychom vám ho co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás seriál, kde si od A do Z vysvětlíme pojmy, které s natíráním souvisí a předáme vám rady a tipy našich profíků.

A: Akrylátové barvy jsou ředěné vodou nebo organickými rozpouštědly. Používají se především jako malířské a fasádní nátěry, ale existují i akrylátové barvy na dřevo nebo pozinkované povrchy.

B: Bezbarvé nátěry poskytnou natíranému povrchu ochranu před povětrnostními vlivy. Řadíme mezi ně laky, lazurovací laky, napouštědla, napouštěcí fermeže a emulze.

C: Cákance. Těm se při natírání nejspíš zcela nevyhnete, ale můžete jim předejít pomocí dobře zvoleného náčiní, ochranných oděvů i krycích fólií a pásek. Veškeré příslušenství pro natírání seženete na našich prodejnách. Podívejte se, co by se vám mohlo hodit.

taelynn-christopher-800535-unsplash.jpg

D: Disperzní barvy paří mezi nejoblíbenější. A není divu. Jsou odolné proti světelnému a UV záření, výborně kryjí a jsou prodyšné. A teď trochu chemie – barvy jsou spojené vodnou disperzí syntetického polymeru. Co si pod tím představit? Disperze obsahuje soustavu mikroskopických částeček lepkavého polymeru. Když se z barvy začne odpařovat voda, částečky polymeru se k sobě přibližují, dokud se nespojí. Vzniká tak vrstva, která váže pigmenty, plniva a ostatní složky barvy. Jak poznáte disperzní barvu? Po namočení neztmavne, neotírá se a na podkladu drží jako přibitá.

E: Ekologické nátěry jsou takové, které neobsahují těkavé organické látky a sloučeniny těžkých kovů, které zatěžují životní prostředí. To splňují vodou ředitelné nátěry. Při výběru ekologických barev hledejte certifikaci Ministerstva životního prostředí – Ekologicky šetrný výrobek. Označení najdete například na produktech značky Balakryl.

F: Fasádní barva by měla stavbu chránit před deštěm, mrazem, větrem i před slunečním zářením. Při jejím výběrů berte v potaz, jestli děláte fasádu nanovo, nebo jen potřebujete oživit původní nátěr. Rozlišujeme 3 hlavní typy fasádních barev – akrylátové, silikátové a silikonové.
Nejběžnější – akrylátové barvy se vyznačují vysokou kryvostí a možností tónování do pestré škály odstínů. Jejich cena je navíc přívětivá k vaší peněžence.
Silikátové barvy jsou dobře paropropustné, proto se hodí především na starší a vlhké objekty bez funkční hydroizolace. Silikonové barvy mají velkou trvanlivost. Vydrží až 30 let, ale o to vyšší je jejich cena. Díky samočisticím schopnostem jsou vhodné především na domy v prašných místech, například u rušných silnic.

G: Gumoasfalt je speciální nátěr na střechy, který můžete použít k renovaci a ochraně střešní krytiny před vlivy počasí. Můžete ho nanášet na suchý i vlhký podklad.

roof-plate-tiles-brick-black-48895.jpeg

H: Hliník je kapitola sama o sobě. Barvy na něm špatně drží a ani natírání není nejsnadnější. Pokud se pro nátěr přece jen rozhodnete, sáhněte po speciálních barvách, které jsou na něj přímo určené. Jako základ skvěle poslouží speciální antikorozní nátěr Balakryl Antikor, pro vrchní nátěr použijte barvy určené pro nátěr oceli, třeba Balakryl Kov 2v1 nebo Balakryl Uni lesk.

To je z prvního dílu našeho seriálu vše, těšíte se na další? Dejte nám vědět, co bychom příště určitě neměli vynechat.
 
 
 
Zpět