Barvou roku je klasická modrá. Ale proč?

Dům barev27.11.2019

Barvou roku je klasická modrá. Červená je nová černá. Příštímu podzimu bude vládnout hořčicová.

Takové oznámení už vám naservíroval nejeden časopis. Odkud se ale bere předpověď, že se příští rok ponese v té nebo tamté barvě? Dnes vám odhalíme zákulisí rozhodnutí, které hýbe světem módy i interiérového designu.

Nejdřív se ale potřebujete seznámit s jedním důležitým pojmem.


Pantone: TEN vzorník

Ve světě barev existuje několik vzorníků, které usnadňují orientaci v barvách všem, kdo s nimi pracují – módním návrhářům, designérům, grafikům. Pomůžou ale i vám při výběru barvy do obýváku a nám na prodejnách Dům barev, abychom mohli namíchat přesně ten odstín, který jste si vybrali. Stačí ukázat prstem do vzorníku nebo říct kód bary a nemůže dojít k nedorozumění.

Největší z těchto barevných systémů je Pantone vzorník. A právě slovo „Pantone“ (název společnosti, která za vzorníkem stojí) jste možná už slyšeli ve spojení „Pantone barva roku“.


Jak Pantone vybírá barvu roku?

Právě Pantone barva roku je tou barvou, kterou na konci roku oznamují všechny módní i jiné časopisy. Jak ale Pantone dojde k tomu, že by tento rok měla být v kurzu korálová?

„Volbě“ barvy předchází každoročně dvě schůzky. V jednom z evropských hlavních měst se setkají designéři a odborníci na barvy zastupující jednotlivé země. Místnost, kde se setkají, je speciálně vybraná – jednoduchá a barevně nevýrazná, aby nerušila a neovlivňovala.

Dva dny tito odborníci diskutují nejen o barvách, ale o všem, co je ovlivňuje. Emoce s nimi spojené. Nálada ve společnosti. Aktuální témata. Vybraná barva reaguje na to, co společností aktuálně hýbe.
 
living-coral.jpg
Pantone barva roku 2019? Living Coral.

Například barvou letošního roku je „Living Coral“ – živá korálová barva. Ta má být reakcí na současný svět, kde stále více našeho času požírají digitální technologie a sociální sítě, od kterých můžeme chtít utéct někam daleko. Kam? Právě k barvě, která symbolizuje touhu po optimismu, radostných činnostech, společnosti a hravosti.

Aktuálně internet zaplavila barva roku 2020 „Classic Blue“. Ta má vyjadřovat stálost, jistotu, sebedůvěru a vzájemné napojení. Pantone ji uvedlo právě teď, v první polovině prosince, kdy už je rok „klasicky modré“ na spadnutí.
pantone-barva-roku-2020-(1).jpg
Seznamte se s barvou roku 2020


PPG barva roku 2020 pro váš domov? Čínský porcelán

PPG barvu roku známe už několik měsíců. Vybírá se podobným způsobem – zohledňuje aktuální pocity ve společnosti a její směřování.

Barvou letošního roku je „Night Watch“, tajemná temně zelená barva, ze které dýchá klid a bezpečí. Letos rezonovala nejen v interiérech, ale i v módě nebo ladění svateb. A co rok 2020?
 
night-wathc.jpg
Letos vévodila interiérům (a nejen jim) barva nazvaná Night Watch.

Ten ovládne barva nazvaná „Chinese Porcelain“ (PPG1160-6), barva na pomezí kobaltové a inkoustové modři. Tato krásná, až mystická barva opět reaguje na současný trend uspěchaného života a vyvažuje ho: přináší zklidnění a odpočinek, ale zároveň naději.
 
chinese-porcelain.jpg
Barva pro příští rok se jmenuje Chinese Porcelain. Co na ni říkáte?

Barevný tip: Letošní barvu roku, ale i jakýkoliv jiný odstín, vám namícháme na všech prodejnách Dům barev. Zastavte se u nás!

Co si o barvě roku myslíte vy? Použijete ji u vás doma? Dejte nám vědět na našem Facebooku – a jestli jste nadčasoví a už teď zdobí váš domov, pošlete nám fotky!
Zpět